Davinci Resolve najlepszy program do edycji video.

Artykuły   •   Maj 22, 2020

Znaczny wzrost treści wideo tworzonych przez użytkowników portali takich jak Youtube, Vimeo, doprowadziło do znacznego rozkwitu, konkurencyjnych nieliniowych edytorów wideo (NLE – Non-Linear Editor System), skierowanych nie tylko dla profesjonalistów. Różnią się one od siebie: ceną, funkcjami, czy też możliwością aktualizacji. Zatem, jak wybrać właściwy system do edytowania? Który będzie skrojony na miarę Twoich oczekiwań?

Jedną z najlepszych opcji jest Davinci Resolve od Blackmagic Design. Oprogramowanie jest dostępne zupełnie za darmo. Skłamałbym pisząc, że jest to jedyny darmowy program na arenie NLE, więc co czyni go interesującym? Dlaczego jest tak atrakcyjny dla użytkowników stawiających swoje pierwsze kroki w świecie szeroko pojętej produkcji video?


Na początek trochę historii. Oryginalnie stworzony przez da Vinci Systems w 1985 roku, program zaprojektowany był głównie do kolor korekcji i koloryzacji, i co ciekawe, działał na komputerach o wartości domu jednorodzinnego!
Od momentu nabycia go przez Blackmagic Design, ewoluował on pod kątem cech jak i modelu sprzedażowego. Coraz to nowsze wersje tego programu wprowadzają zmiany, ułatwiające choćby pracę wielu użytkownikom nad jednym projektem, a także upraszczające obsługę edytora, co jest cenną wartością, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z programem do nieliniowej edycji video.

Krok pierwszy.

Otwierając program po raz pierwszy nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest on skomplikowany, zwłaszcza dla tych, którzy do tej pory nie pracowali na żadnym NLE. Sama liczba okien, zakładek, przycisków może być zniechęcająca. Jedyny program do edycji wideo z bardzo prostym interfejsem, który przychodzi mi do głowy to Windows Movie Maker (WMM). Jednak Movie Maker to program mający wiele ograniczeń dla użytkowników, którzy chcą przenieść swoje produkcje na wyższy poziom.

Po uruchomieniu edytora wita Cię okno, które pozwala na utworzenie nowego projektu lub otworzenie już istniejącego. Otworzywszy projekt, Twoim oczom ukaże się główny interfejs, w jego dolnej części znajduje się rząd obszarów roboczych, każdy dla poszczególnych etapów edycji. Są one określone jako: Media, Cut, Edit, Fusion, Color, Fairlight, Deliver. Nieprzypadkowo ułożone są one od lewej do prawej, ma to na celu ułatwienie pracy i wskazanie jej kierunku. Oczywiście można poruszać się między nimi swobodnie.

Czy program jest trudny w obsłudze?

Wraz z wprowadzeniem obszaru roboczego Cut w DaVinci Resolve 16, uproszczono część tradycyjnego procesu edycji, który mógł być wizualnie niejasny. Włączenie do pakietu strony z mniejszą ilością opcji przyciągnie z pewnością wielu nowych użytkowników. Dzięki temu rozwiązaniu, łatwo i szybko można dodać klipy na linię czasu, a także przyciąć je bez konieczności odwoływania się do obszaru roboczego Edit, którego interface z początku może wydać się skomplikowany.

To oczywiście, nie oznacza, że koniecznie musisz korzystać tylko z obszaru roboczego Cut. W każdej chwili możesz swobodnie przeskakiwać między wszystkimi obszarami roboczymi. Na początku może okazać się to zagmatwane,
a nawet mylące, jednakże jest to zaprojektowane w sposób, który pozwala na korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji gdy jesteś na to gotowy. A z czasem zaczynasz pracować intuicyjnie. Dla przykładu: na początku Twojej drogi, jest raczej nikłe prawdopodobieństwo, że będziesz w potrzebie skorzystania z obszaru roboczego Fusion, który jest stworzony do pracy VFX lub Fairlight (zaawansowany interfejs audio). Niemniej jednak funkcje oferowane przez te obszary robocze okażą się przydatne gdy Twoje umiejętności i oczekiwania wzrosną. Zakładka Cut oferuje również dostęp do wielu wspólnych funkcji, jak chociażby wyrenderowanie plików bez konieczności odwiedzania obszaru roboczego Deliver.

Jak już wcześniej wspomniałem DaVinci Resolve jest do pobrania ze strony producenta zupełnie za darmo. Warto dodać, że nie jest to wersja tymczasowa, a na naszych klipach nie widnieje żaden znak wodny i też nie uświadczymy ograniczeń co do długości naszych wyprodukowanych filmów.
Darmowa wersja DaVinci Resolve ma jednak pewne ograniczenia, aczkolwiek nie mają one znaczącego wpływu dla tych, którzy dopiero zaczynają, a nawet dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
Ów ograniczenia odnoszą się do niektórych z kluczowych funkcji, między innymi wsparcia dla HDR, czy ustawienia większej rozdzielczości niż UHD 4K. Innym okrojeniem w darmowej wersji jest możliwość korzystania tylko z jednego procesora graficznego, podczas gdy wersja Studio obsługuje ich kilka.

Pełną listę różnic między darmową wersją a Studio Davinci Resolve, znajdziesz tutaj.

Każda nowa wersja oprogramowania wprowadza szereg usprawniających zmian. Na przykład jeżeli chciałbyś po stworzeniu projektu zmienić kluczowe wartości takie jak: rozdzielczość czy klatkaż, bo uznałeś, że Ci nie pasują, to
w poprzednich wersjach mogło to oznaczać rozpoczęcie projektu od początku.
Ten problem został usunięty w 16 odsłonie programu, wystarczy utworzyć nowy timeline.

Jakie wymagania sprzętowe ma Davinci Resolve?

Istnieją pewne minimalne wymagania co do konfiguracji sprzętowej dla DaVinci Resolve, dostępne tutaj, aczkolwiek są one raczej rozsądne. Należy mieć na uwadze, że aby program działał poprawnie, z efektami, korekcją barwną, nasz komputer/stacja robocza musi być wyposażona w odpowiednie podzespoły. W poniższej tabelce ująłem komponenty, które w mojej opinii sprawdzą się dla użytkowników mniej (minimalne wymagania), jak i bardziej zaawansowanych (rekomendowane wymagania).

Komponent Minimalne wymagania Rekomendowane Wymagania
Procesor (CPU) Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7 Intel Core i9 lub AMD Ryzen 9, Threadripper
Pamięć (RAM) 16 GB 32 GB
Karta Graficzna (GPU) 4 GB VRAM 8 GB VRAM

Tutaj należałoby też wspomnieć o jednym z najważniejszych komponentów jakim jest karta graficzna.
O ile dwa pozostałe podzespoły są istotne (CPU i RAM), tak GPU jest najważniejszym elementem dla DaVinci Resolve.
Wręcz należałoby pokusić się o stwierdzenie, że może być słabszy procesor i mniejsza ilość RAM-u, na rzecz przekazania większego budżetu na kartę graficzną.

Gdzie jest haczyk, czy on w ogóle jest?

Dlaczego Blackmagic Design oferuje pełnowartościowy NLE zupełnie za darmo? Jak nietrudno się domyślić, mają nadzieję, że użytkownikom DaVinci Resolve spodoba się na tyle, że będą chcieli wkupić się w cały ekosystem Blackmagic. Począwszy od wykupienia wersji Studio ze kwotę około 1.300,00 zł. Na tym jednak droga się nie kończy, ponieważ Blackmagic sprzedaje szereg powiązanych produktów sprzętowych, które pomogą nam w edycji. Począwszy od dedykowanej klawiatury edytorskiej za około 4.500,00 zł, poprzez interfejs do kolor korekcji i koloryzacji w cenie około 5.000,00 zł, a skończywszy na zaawansowanym panelu produkcyjnym, który w sprzedaży detalicznej dostępny jest w oszałamiającej cenie około 150.000,00 zł.

Może się to wydawać przesadą dla osób dopiero zaczynających, ale należy mieć na uwadze, że DaVinci Resolve jest wykorzystywany w profesjonalnych domach produkcyjnych, a te mają swoje wymagania, które producenci muszą spełniać by nie wypaść z “gry”..

Od której wersji programu należy zacząć, bezpłatnej czy może od razu Studio? Nie ma nic złego w wypróbowaniu wersji darmowej, a następnie przejście na Studio, jeżeli uznasz to za konieczne. Taką ścieżkę proponowałbym jako właściwą. Ponieważ w większości przypadków okaże się, że wersja bezpłatna jest całkowicie wystarczająca. Dlaczego ja przeszedłem na Studio? Przede wszystkim ze względu na szybszy render. Ponadto wersja Studio lepiej wykorzystuje zasoby naszego komputera, umożliwia obsługę większej ilości rozdzielczości, a także posiada funkcję Noise reduction.

Poradniki, kursy Davinci Resolve.

Jeżeli podczas użytkowania natrafimy na jakiś problem, lub nie wiemy w jaki sposób wykonać określoną akcję w programie, to oprócz poradników na YouTube, istnieje również bardzo aktywna społeczność na oficjalnym forum Blackmagic. Tam deweloperzy i profesjonaliści z branży udzielają odpowiedzi na pytania. Istnieje również niedawno opublikowany podręcznik dla początkujących, jest on darmowy w wersji elektronicznej.

Zapraszam Cię do mojego Kursu DaVinci Resolve.

Występuje mnóstwo unikatowych funkcji rozsianych przez wszystkie programy do nieliniowej edycji video jakie istnieją i nie sposób by jeden program posiadał je wszystkie. Jednakże Blackmagic słucha swoich użytkowników, stąd wprowadzenie chociażby zakładki Cut oraz możliwości tworzenia timeline-ów o różnym klatkażu i rozdzielczości w tym samym projekcie.

Dla kogo jest Davinci Resolve?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Wersja darmowa nic nie kosztuje. Warto spróbować! W razie potrzeby lub natrafienia na jakiś problem, można zawsze skorzystać z poradników, forów internetowych lub darmowego podręcznika producenta. Sam z nich korzystam, zwłaszcza wtedy gdy wychodzą aktualizacje. W ten łatwy sposób dowiaduję się o wszystkich wprowadzonych poprawkach/funkcjach. Skoro jesteśmy przy funkcjach, jest ich sporo, możliwe, że z większości nie skorzystasz, ale warto mieć z tyłu głowy ten komfort, że w razie potrzeby są one dostępne.