Plecak czy torba, co wybrać?

Artykuły   •   Luty 18, 2020

Jak przechowywać swój sprzęt foto-video? Powinien to być plecak czy torba? Jakie to ma znaczenie?

Myślę, że to pytanie już sugeruje, iż uważam, że sprzęt nie powinien leżeć luzem, w szufladzie czy na półce. Spotkałem się również z „pudełkowcami”, którzy na co dzień przechowują swoje narzędzia w podpisanych pudełkach,
a następnie, na zlecenie, przepakowują się. Jest to jakieś rozwiązanie, ale czy słuszne, wygodne?
Może to wiele sugestii z mojej strony, ale nigdy nie wiadomo, kiedy takie pudełko nam spadnie…
Odpowiednie przechowywanie, a tym samym zabezpieczenie sprzętu foto-video pozwoli nam cieszyć się jego dłuższym czasem użytkowania.

Ponadto dbając o sprzęt, unikamy kontaktu z serwisem producenta naszej kamery czy aparatu. Tym samym nie musimy dzwonić czy pisać maila z prośbą o pomoc, ponieważ jakaś drobna część naszego ekwipunku uległa uszkodzeniu, bo nie była w pokrowcu, futerale itp. Wiąże się to również z tym, że zaoszczędzimy na niepotrzebnych naprawach.

Korzystanie z torby, plecaka bądź futerału powoduje, że nasz sprzęt jest bezpiecznie  i odpowiednio przechowywany, ale również daje nam poczucie pewności, że wszystko będziemy mieć przy sobie w czasie pracy.
To co powinno wybrzmieć również przy temacie plecaków czy toreb, a często jest traktowane po macoszemu…

Skoro kupujesz sprzęt za kilka/kilkadziesiąt tysięcy i różne akcesoria do niego (które często również kosztują w powyżej tysiąca), dlaczego nie zainwestujesz w odpowiedni plecak/torbę/walizkę? Oczywiście takie zabezpieczenie i ochrona sprzętu jest kosztem niemałego rzędu. Ale taki wydatek wydaje się być bardzo małym w skali całego użytkowania zarówno plecaka jak i sprzętu foto-video. Aparatura chroniona przez plecak często przewyższa wartość jego samego, dlatego też powinniśmy poświęcić czas na wyszukanie dla nas najlepszej opcji, a także nie szczędzić na niego funduszy.
W zależności od tego, co potrzebujesz (lub gdzie się wybierasz), rynek oferuje:

  • plecaki

  • torby

  • twarde plastikowe skrzynie wyściełane wewnątrz gąbką

  • walizki, miękkie lub twarde

  • torby przewieszane (tzw. slingbagi)

  • pasy biodrowe, szelki z z systemami mocowania czy też kamizelki.

Wszystkie te artykuły mają najróżniejsze rozmiary, kształty i wygląd. Im większe, tym więcej możemy w nich pomieścić,
tj. poza aparatem/kamerą i obiektywami mamy miejsce na dodatkowy osprzęt jak: dodatkowe baterie, karty pamięci, akcesoria do czyszczenia. Wiadomo, najlepiej wybrać tak, żeby dany „przenośnik” i „przechowywacz” sprzętu spełniał nasze osobiste wymagania.

Jako, że na co dzień zajmuję się filmowaniem, a co za tym idzie, często potrzebuję mieć przy sobie bardzo dużo sprzętu, skupię się przede wszystkim na rozwiązaniu, jakie sam stosuję i uważam za najbardziej optymalne.
Mogę dodać, że przy wyborze kieruję się wyglądem i praktycznością (m.in. dla kręgosłupa oraz dodatkowymi wypustkami/przegrodami, jakie może mieć plecak, np. żeby przymocować statyw i nie nieść go osobno, w ręce, czy schować laptop/tablet w specjalnej przegrodzie)

Jestem zdecydowanym miłośnikiem plecaków. W swojej przygodzie ze sprzętem foto-video przerobiłem wiele egzemplarzy, mniejszych i większych. Część z nich wykorzystywałem stricte na zlecenia (ze względu na pojemność)
i miejsce przechowywania sprzętu na co dzień (ze względu na stabilne i ochronne wykonanie), a część typowo turystycznie (tj. na jakiś wyjazd wakacyjny, żeby było lżej, nie potrzebowałem mieć ze sobą tylu pobocznych akcesoriów, no i nie przyciągałem uwagi, że coś wartościowego ten plecak skrywa).
Jeśli chodzi o tę turystyczną stronę plecaków – są firmy, które tak dostosowały plecaki,
żeby równie łatwo (w porównaniu z torbą) można było dostać się kamery/aparatu/obiektywów i równie szybko je schować, bez przykuwania uwagi innych osób (Manfrotto NG AU5350 ), że jest to ciekawy kontrargument, na zarzut, że plecaki przy małej ilości sprzętu nie są tak dobre, jak torby.

Obecnie moje potrzeby (pod względem przenoszenia, jak i przechowywania na co dzień sprzętu) spełnia plecak LOWEPRO PRO TACTIC AW 450 II. Może pod względem atrakcyjności nie wygrałby wyborów MISS Plecaków, ale jest on bardzo funkcjonalny i pojemny. Przez funkcjonalność mam na myśli możliwość dostosowania komór rozdzielających akcesoria od obiektywów czy kamery wewnątrz plecaka, a także możliwość doczepienia innych, dodatkowych pokrowców z zewnątrz plecaka (liczne wypustki i pasy).
Torby bardzo często nie posiadają wymiennych paneli wewnętrznych, tylko mają już z góry narzucony układ komór/przegródek.
Do torby ciężko jest przypiąć statyw czy inny pokrowiec/futerał.

Funkcjonalność plecaków również charakteryzuje się tym, że możemy w niego spakować cały sprzęt i są one dość solidną „skorupą” ochronną/amortyzującą. Ogólnie plecaki są bardzo poręczne do przenoszenia sprzętu z miejsca na miejsce. Ich podstawowym plusem jest to, że nie obciążają one kręgosłupa tak, jak to się dzieje w przypadku używania torby. Ciężar jest równomiernie rozłożony, przez co możesz skupić się na pracy, a nie doskwierającym bólu ramienia (zwłaszcza, jeśli nie możesz w zostawić większości rzeczy w punkcie A, bo już do niego nie wrócisz albo plener jest znacznie oddalony od miejsca postojowego).

Plecaki może nie są takie poręczne jak torby, tj. nie wymieni się szybko innego obiektywu, ale na szczęście moja praca nie wymaga takich manewrów. Niemniej jednak, jeśli potrzebuję mieć szybki i komfortowy dostęp do akcesoriów, korzystam wtedy z pasa biodrowego, a plecak służy wtedy głównie za transporter.

Nie da się ukryć, że jeden plecak nie jest rozwiązaniem, bo w zależności od sytuacji, realizacji projektu, zlecenia,
wyjazdu – co innego biorę pod uwagę. W podróżach – małych i dużych – zawsze wybieram plecaki, bo jak już napomniałem, są wygodne przy transporcie, czy samym noszeniu. Do toreb, mimo, że mają one również różne wymiary i prawdopodobnie zalety – nie mogę się przekonać.

Atutem plecaków jest to, że jeśli same nie są wykonane z materiału wodoodpornego, to często w zestawie, producenci dorzucają specjalne pokrowce na ulewną pogodę. Według mnie taki pokrowiec łatwiej nałożyć na plecak, a następnie dalej się z nim przemieszczać, niż z torbą.

Przy wyborze plecaka kieruję się tym, czym jest on wyłożony wewnątrz. Ściany powinny być na tle miękkie, że włożony sprzęt się nie porysuje, a zarazem na tyle stabilne, żeby nic się nie poobijało. Ważne jest również samo wykonanie spodu plecaka, czy torby, żeby odpowiednio amortyzował przyjmowane na siebie wstrząsy, jeśli plecak/torba wypadłaby nam
z rąk albo kiedy chcemy najzwyczajniej położyć nasz plecak/torbę. Kolejną ważną kwestią są zamki i uchwyty.
Są to elementy najczęściej używane, więc powinny być stabilne i wytrzymałe. Lubuję się w rozwiązaniu, gdy taki uchwyt czy zamek można umieścić w małej, dodatkowej skrytce, żeby uchronić go przed oderwaniem itp.
Pasy powinny być na tyle szerokie, żeby nie wbijały się w ramiona.

Ten temat ściśle wiążę się z artykułem o czyszczeniu i konserwacji sprzęt foto-video, o czym więcej możesz przeczytać tutaj